Od 2025 roku będą stopniowo wdrażane nowe – choć wcześniej sygnalizowane – obowiązki sprawozdawcze. Dotyczy to zarówno podatników prowadzących księgi rachunkowe, jak też podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także osób opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów (czyli tzw. ryczałtem).
Obowiązki te będą polegały na tym, że będzie trzeba w określonych terminach i w wyznaczonej strukturze logicznej, przesyłać części ksiąg do właściwego organu podatkowego. Wobec tego księgi będzie można prowadzić tylko elektronicznie.
W tym celu zostały utworzone i opublikowane na stronie internetowej KAS następujące struktury logiczne (link: https://www.gov.pl/web/kas/struktury-jpk):
JPK_KR_PD – Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy
JPK_ST_KR – Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe
JPK_PKPIR – Jednolity Plik Kontrolny Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
JPK_EWP – Jednolity Plik Kontrolny Ewidencja Przychodów
JPK_ST – Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe (dla JPK_PKPIR oraz JPK_EWP).
Odnośnie struktury JPK_KR_PD, w pierwszej kolejności, bo za rok obrotowy lub podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 roku, czyli za rok 2025, obowiązek raportowania obejmie tzw. dużych podatników CIT, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym a w przypadku spółek nie będących osobami prawnymi w danym roku obrotowym, przekroczyła 50 milionów euro, jak również podatkowe grupy kapitałowe.
W 2026 roku, to jest za rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 roku, raportowaniem zostaną objęci inni podatnicy CIT, obowiązani do składania pliku JPK_VAT7M/K, w tym spółki niebędące osobami prawnymi oraz podatnicy PIT prowadzący księgi rachunkowe.
W 2028, czyli za rok podatkowy 2027, obowiązkiem raportowania zostaną objęci pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.
Odnoście składania plików w strukturach: JPK_PKPIR, JPK_EWP, JPK_ST obowiązek raportowania będzie wchodził od 1 stycznia 2026 r. dla rozliczających się na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zobowiązanych do składania plików JPK_V7M/K, natomiast od 1 stycznia 2027 r. w przypadku pozostałych podatników rozliczających się na podstawie wyżej wymienionych ustaw.
Powyższe obowiązki wynikają z art. 9 ust. 1c, 1e i 1g ustawy z dnia 15.02.1992 r. o CIT, art. 24a ust. 1e i 1f ustawy z dnia 26.07.1991 r. o PIT, art. 15 ust. 12 i 13 ustawy o PPE, art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej.
Na stronie internetowej KAS Ministerstwo Finansów opublikowało broszury informacyjne, z którymi warto zapoznać się.
Dodać należy, że księgi rachunkowe muszą być dostosowane do treści rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. poz. 1314). I tak, od 1 stycznia 2025 roku księgi rachunkowe mają być uzupełnione o tzw. znaczki identyfikujące konta księgowe, natomiast poczynając od 1 stycznia 2026 roku ponadto o: NIP, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-faktur, dane z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz o informację dotyczącą różnicy pomiędzy wynikiem finansowym a wynikiem podatkowym.
Summa summarum podatnicy mają sfinansować wysoce specjalistyczny system do elektronicznej kontroli samych siebie, co obniży znacząco koszty funkcjonowania fiskusa.
Łódź, dnia 5.01.2025 rok
Część informacji zaczerpnięto ze źródła: www.infor.pl, www.prawo.pl.
Opracował: Leon Kaźmierczak, księgowy uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (św.kwalif. nr 4014/97)