Zwolnienie w VAT dla drobnych przedsiębiorców od 2025 roku

Przepis art. 113 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług daje możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT przedsiębiorcom, posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Jest to tzw. limit krajowy. W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą limit ten jest liczony proporcjonalnie w stosunku do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w danym roku.

Od 1 stycznia 2025 roku, drobni przedsiębiorcy mający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u których roczny obrót na terytorium Unii Europejskiej nie przekroczył w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100.000 euro (jest to tzw. ogólny limit unijny), będą mogli korzystać ze zwolnienia w innym państwie, na warunkach określonych przez to państwo członkowskie, jeśli roczny obrót w tym państwie członkowskim nie przekroczy kwot określonych przez to państwo. Aby skorzystać ze zwolnienia, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska, zwane dalej „uprzednim powiadomieniem”. Ponadto, składa kwartalne informacje o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Nie będzie na nich jednak ciążył obowiązek składania deklaracji VAT i JPK.

Przekroczenie przez takiego przedsiębiorcę jednego z wyżej wskazanych limitów obrotu (ogólnego lub krajowego) spowoduje utratę przez niego zwolnienia podmiotowego i nałoży obowiązek rejestracji w VAT.

Zmiany te wynikają z konieczności implementacji dyrektywy Rady (UE) 2020/285 zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 904/2010.

Zmienione przepisy mają obowiązywać w krajach UE od 1 stycznia 2025 roku.

Łódź, dnia 3.10.2024 rok

Część informacji zaczerpnięto ze źródła: www.prawo.pl

Opracował: Leon Kaźmierczak, księgowy uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (św.kwalif. nr 4014/97)

warto przeczytać:

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner