W dniu dzisiejszym wchodzą w życie zmiany w zakresie składania deklaracji rozliczeniowych z tytułu podatku od towarów i usług wraz z nowym plikiem JPK_VAT nr 7. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów zmiana ta ma uprościć raportowanie rozliczeń w zakresie VAT oraz uszczelnić ściągalność tego podatku. Jeśli chodzi o te aspekty sprawy, to na pewno ten drugi cel zmiany raczej zostanie osiągnięty. Gdy zaś chodzi o pierwszy cel, to nie jest on taki oczywisty. Z powierzchownego punktu widzenia większości osób, połączenie czynności złożenia deklaracji ze złożeniem pliku JPK_VAT to sama korzyść. Jednak konieczne jest bardziej wnikliwe spojrzenie na tą sprawię. Uwagę zwraca szczegółowość informacji koniecznych do złożenia raportu JPK_VAT, co przełoży się na skomplikowanie działalności przedsiębiorców a zwłaszcza służb księgowych, a przez to na koszty działalności firm.
Należy w szczególności zwrócić uwagę na to, że do nowego systemu raportowania został wprowadzony obowiązek specjalnego oznaczenia określonych grup towarów i usług (GTU), których jest trzynaście oraz określonych procedur, których jest również tyle samo. Nie wprowadzono przy tym powszechnego obowiązku oznaczania takich transakcji na dowodach operacyjnych sprzedaży i zakupu. Oznacza to, że cały obowiązek interpretacji danej operacji gospodarczej przerzucono na danego podatnika i jego księgowych. To podatnik powinien odpowiednio zakwalifikować do danego GTU oraz danej procedury daną transakcję i ponosi za to niemałą odpowiedzialność. Nie wprowadzono przy tym obowiązku wskazywania na fakturach sprzedaży przez wystawcę klasyfikacji transakcji według PKWiU, co znacznie ułatwiłoby życie przedsiębiorcom i jednocześnie złagodziłoby skutki zmiany.
Warto zauważyć, że wraz tymi nowościami wprowadzono restrykcję w postaci kary w wysokości 500 zł za w zasadzie każdą nieprawidłowość (błąd, usterkę) w złożonym raporcie, co należy ocenić krytycznie.
Data 1.10.2020 r.
Autor: Mariola Kaźmierczak – doradca podatkowy (nr wpisu 01259)